Szerokie znaczenie i wielość interpretacji, które wiążą się z pojęciem “kultury moralnej” często sprawiają, że trudno pojąć jego istotę ludziom kultury zachodniej, ponieważ jest to punkt widzenia specyficzny dla narodów kultury wschodniej. Celem takiego podejścia jest stawanie się przykładem dla innych osób, tak jak np. Konfucjusz (552-479 pne).
By móc stać się takim człowiekiem, trzeba „odnaleźć siebie” nabywając charakteru moralnego szanowanego przez wszystkich. Może to być osiągnięte jedynie poprzez stałą praktykę dyscypliny umysłowej. Zatem, gdy sytuacja tego wymaga, osoba taka może pomóc w budowaniu idealnego społeczeństwa np. poprzez doradztwo rządowi. Wpływ tej osoby na ogół społeczny trwa nawet po jej śmierci.
Konfucjusz powiedział: “żeby promować poczucie moralności trzeba traktować innych z wiernością/lojalnością i szczerością w oparciu o sprawiedliwość, całkowicie eliminując błędne myślenie”.
W Taekwon-do duży nacisk kładzie się na naukę kultury moralnej, gdyż promuje ona nie tylko zdrowe ciało i umysł, ale także odpowiednią postawę sportową i moralną wobec społeczeństwa.