Co to jest Taekwon-do?

Co to jest Taekwondo – Taekwondo Gromowski – Sztuki Walki Toruń

Co to jest Taekwondo? Taekwon-do jest koreańską sztuką walki i samoobrony. Taekwondo Gromowski

Stworzona, nazwana i naukowo opracowana przez generała Choi Hong Hi.
Taekwon-do jest kompletnym systemem samoobrony, a także oryginalnym i specyficznym systemem wychowawczym, który w sposób całościowy traktuje proces rozwoju psychofizycznego człowieka opierając się na jego naturalnych instynktach oraz potrzebach. W dniu 11.04.1955 na spotkaniu większości koreańskich mistrzów postanowiono skodyfikować nazwy technik oraz ćwiczenia formalne, a także nadać temu zbiorowi nazwę Taekwon-do.

Pochodzenie.
Zabieg ten był niezbędny, gdyż pierwotne korzenie Taekwon-do opierają się na tradycyjnych stylach koreańskich (takich jak Soo Bak–Gi i Taek Kyon) oraz na japońskim (dokładniej okinawskim) karate. Historia Taekwon-do jest związana bezpośrednio z historią Korei. Powiązania te, poza technikami, znaleźć można m.in. w zasadach sztuki oraz symbolice pasów uczniowskich, czy przysiędze.

Znaczenie nazwy.
Nazwa Taekwon-do składa się z trzech fonetycznych członów koreańskiej wymowy tzw. Hangul (lub Hangyl), tj.

Co to jest Taekwondo - Taekwondo Gromowski - Sztuki Walki Toruń

– tae – oznacza stopę, wyskok lub uderzenie stopą,
– kwon – pięść lub uderzenie pięścią,
– do – sztukę, drogę lub metodę.

Taekwon-do jest zatem „sztuką walki za pomocą pięść i nóg”, w której stosuje się bardzo dużą, w zasadzie niespotykaną w innych sztukach i sportach walki, ilość różnorakich technik ręcznych oraz nożnych. Obrona i atak mogą być swobodnie prowadzone z ziemi i z powietrza, z każdego kierunku – przy użyciu dłoni, pięści, łokci, kolan i stóp. Słowo „do” ma bardzo rozległe znaczenie, praktycznie niewytłumaczalne na żaden z języków cywilizacji zachodnich. Oznacza zarówno drogę życia, rozważanie jego sensu i celu oraz drogę dążenia do doskonałości. Zatem istotą treningu dla każdego trenującego jest samodoskonalenie.