Dobok-strój treningowy

dobok_przod

Dobok – czyli strój treningowy do Taekwon-do składa się z:

– bluzy – Sang-i,
– spodni – Ha-i,
– pasa – Ti.

Jest on koloru białego, pozbawiony wszelkich ozdób i zbędnych wzorów.

Bluza (Sang-I) – Na lewej piersi znajduje się emblemat Polskiej Federacji Taekwon-do, a na lewym rękawie naszywka z logo klubu. Na plecach wyhaftowany jest wzór w kształcie “drzewka”, którego pień tworzy napis Taekwon-do w języku koreańskim, zaś korona w języku angielskim. Doboki posiadają metki z logo Polskiej Federacji Taekwon-do oraz żakard na dole plisy ze znakiem federacji. Bluzy nie posiadają rzepów, ani zamków – są zszyte.
Doboki mistrzowskie obszyte są czarną tkaniną zgodnie z tradycją Taekwon-do, tj. I-III Dan – obszycie bluzy oraz IV-IX Dan – obszycie bluzy oraz spodni.

Pasy (Ti) – mają szerokość 5 cm i wsytępują w wersjach jednokolorowych lub dwukolorowych w zależności od posiadanego stopnia wtajemniczenia. Na końcu każdego pasa znajduje się żakard – płaski haft z logo Polskiej Federacji Taekwon-do. dobok_tyl

Spodnie (Ha-i) – powinny być dopasowane bardziej niż bluza; w nogawkach znajduje się klin ułatwiający wykonywanie technik nożnych. Powinny one sięgać stopy, a na ich zewnętrznych stronach wyhaftowany jest skrót “ITF” oznaczający styl tradycyjny.

Każdy trenujący powinien utrzymywać swój strój w czystości, ponadto nosić go poprawnie i traktować z należytym szacunkiem.